Twój pies nie musi mieć covidu, by czuć że się dusi.

źródło zdjęcia: https://st3.depositphotos.com/13193658/18515/i/1600/depositphotos_185151666-stock-photo-close-view-young-woman-hugging.jpg

Kochamy nasze psy, chcemy dla nich jak najlepiej, ale często nie zdajemy sobie sprawy z ich problemów zdrowotnych wynikających z mechanizmów hodowlanych i ich rezultatów.

Wiele ras psów w wyniku hodowli ma mocno skróconą przednią część czaszki tzw. kufę. Jest to wynik stworzenia przez ich hodowców konkretnej rasy psów, poprzez selekcję kolejnych pokoleń, krzyżowanych ze sobą ras i wykorzystywania określonych wad genetycznych.

Pieski wyglądają uroczo, szczególnie szczeniaczki, jednak takie skrócenie kufy ma dla nich niekorzystne konsekwencje zdrowotne.

Do takich psów należą buldog francuski i angielski, pekińczyk, pinczer, mops, chihuahua, boston terier, bokser, bullmastiff i kilka rzadziej spotykanych u nas ras psów.

Największym problemem dla tych psów jest utrudnione oddychanie. Większość ich właścicieli zauważa, że szczególnie przy podwyższonej temperaturze psy maja problemy z oddychaniem, niechętnie biegają oraz bardzo często chrapią podczas snu. Objawy te nasilają się z wiekiem zwierzęcia.

Dlatego trzeba o nie szczególnie dbać.

Z powodu tego, że do ich organizmu nie dociera dostateczna ilość powietrza, często czworonogi te są niedotlenione i zdarzają się u nich omdlenia. Trudności z oddychaniem wzrastają wraz z nadejściem wysokich temperatur. Ponieważ psy nie maja gruczołów potowych na skórze, to funkcję ochładzania organizmu przejęło ich oddychanie. Upośledzenie oddychania przez psy ze zbyt krótkim i zniekształconym pyskiem powoduje przegrzewanie się ich w czasie upałów. Może to prowadzić do udaru cieplnego, czy poważnych problemów z krążeniem.

Dlatego należy unikać przegrzewania psów tych ras, zarówno w domu w zimie, jak i latem wychodząc z nimi w upalne dni. Równie niekorzystne są dla nich gwałtowne zmiany temperatury, szczególnie jej szybki wzrost. Najkorzystniej jest utrzymywać w miejscu przebywania psa temperatury ok. 16-20 st. C i często wietrzyć pomieszczenie.

Drugim poważnym problemem jest skłonność, szczególnie u mniejszych ras, do nadmiernego wzrostu wagi. Z natury rzeczy, psy mające trudności z oddychaniem, starają się mniej ruszać. U niektórych ras takich jak mops czy buldog angielski ta skłonność objawia się już w młodym wieku. U większych ras lub takich, które zwykle przejawiają dużą aktywność, może się skłonność do tycia pojawić z wiekiem.

Nadwaga u tych ras psów jest bardzo niebezpieczna, bo znacznie zmniejsza chęć do ruchu oraz wydatnie obniża i tak już upośledzone dotlenienie organizmu.

Dlatego należy zwracać baczną uwagę na to czym karmimy psy. Nie może to być karma zawierająca dużych ilości węglowodanów (na przykład zbyt duża ilość wypełniaczy zbożowych) oraz szczególnie szkodliwych dla tych psów dodatków wzmagających apetyt. Powinna to być karma z dużą ilością mięsa, ale bez nadmiernej ilości tłuszczu. Ważne jest także by była zrobiona z dobrej jakości produktów i nie zawierała dodatków chemicznych, sztucznie wspomagających trawienie, tak aby flora bakteryjna psów była prawidłowa.

Dużą uwagę trzeba zwracać na starsze psy tych ras, ponieważ długotrwałe niedotlenienie organizmu może powodować problemy z krążeniem i łatwość zapadania na infekcję szczególnie oczu, uszu oraz gardła. Duże psy ze skróconą kufą mają często w starszym wieku poważne problemy stawowe.

Jeśli chcemy przez długie lata cieszyć się towarzystwem naszego psa musimy zadbać u niego o umiarkowany ruch, przez cały czas jego życia, regularne spacery w odpowiednich temperaturach (latem temperatura powietrza podczas spaceru nie powinna przekraczać 25 st. C, a zimą w temperaturach poniżej zera u małych ras można stosować ocieplacze) i nie przegrzewać pomieszczeń w których mieszkają. W czasie podróży samochodem przysłaniać najbliższe okna i zadbać o odpowiednią temperaturę. Stosować dobre pożywienie i nie przekarmiać go. Uważać na możliwe infekcje oraz nie narażać swojego psa na silny stres.

Ze względu na specyfikę problemów z oddychaniem psów takich ras, Reico-Vital przygotowało naturalną mieszankę ziołową Naturkraft Pro-7 ułatwiającą oddychanie psom.

Dodaj komentarz

Udostępnij

error: Zawartość chroniona !!
Scroll to Top