Psie ADHD

U sporej ilości psów zachowanie bywa tak nerwowe, że ich właściciele mówią o nich, że mają one ADHD.

Psy takie śledzą cały czas wszystko w ich okolicy, są cały czas napięte, szczekają z nawet bardzo błahych powodów, zrywają się często ze swojego miejsca, wystarczy byle dźwięk na korytarzu czy przed domem lub poruszenie się właściciela albo kogoś z domowników. W nocy słabo śpią i wielokrotnie się budzą, czasami szczekając. W dzień wszędzie jest ich pełno, są pobudzone. Gryzą meble, buty. Często te psy podkradają jedzenie. Usiłują wyrwać jedzeni dzieciom z ręki, wciągają wszystko co znajdzie się na podłodze jak odkurzacz, jeśli nie ma nikogo w pomieszczeniu ściągają jedzenie z blatów i stołów, na dworze ciągle szukają czegoś co mogły by „upolować” wszystkie resztki, stare kości, coś co można wykopać jest ich.

Nawet jeśli u psa nie wszystkie z tych objawów występują, to właściciele mają często z nimi duże kłopoty zarówno w domu jak i na spacerze.

Oczywiście przyczyny takiego zachowania mogą być różne: niewłaściwe prowadzenie psa, zbyt mało ruchu u niektórych ras, zmiany chorobowe ale najczęstszą, pierwotną przyczyną takiego zachowania jest to, że te psy są niedożywione.

Nie znaczy to wcale, że te psy są wychudzone i zaniedbane przez właścicieli. Czasami są wręcz otyłe, bo dostają w pożywieniu zbyt dużo kalorii. Niedożywienie to polega na braku ważnych dla zwierzęcia pierwiastków i mikroelementów budujących jego organizm. Najczęściej takie braki występują u psów dostających gotowe karmy przemysłowe, nawet bardzo znanych i reklamowanych firm, a najrzadziej u zwierząt dostających dobrze zbilansowany BARF.

Niestety karmy przemysłowe, bardzo często zawierają śmieci których psy w ogóle nie powinny zjadać (na takie bulwersujące informacje wielokrotnie można natknąć w publikacjach prasowych) i żeby umożliwić psom ich trawienie wzbogacane są one dodatkowymi substancjami i enzymami trawiennymi. Powoduje to znaczne uszczuplenie naturalnej flory bakteryjnej układu pokarmowego psa i przez to upośledza wchłanianie składników pokarmowych do jego organizmu.

Wszystko to powoduje, że mózg psa otrzymuje ciągle sygnały o niezaspokojonej potrzebie. Dąży więc do uzupełnienia brakujących substancji koniecznych do właściwego funkcjonowania, a jedynym sposobem tego uzyskania jest dla psa jedzenie. Dlatego pies cały jest w stanie pobudzenia i  nieustannie „poluje”. W rzeczywistości potrzebuje on nie dodatkowego ale dobrego jedzenia, które w pełni zaspokoi jego potrzeby żywieniowe.

W takiej sytuacji podstawowym sposobem na to by zmienić zachowanie psa jest zmiana karmy na zbilansowaną i w pełni odpowiadającą potrzebom psa tak, by uzupełnić w jego organizmie występujące braki. Może być to właściwie dobrana karma BARF lub zbilansowana karma dobrego producenta.

Bardzo dobrze taką role spełniają karmy Reico, szczególnie karma MaxiDog Champion ułatwiająca odbudowę naturalnej flory bakteryjnej w układzie trawiennym lub karmy mokre MaxiDog Vit. Wszystkie są wzbogacone o 106 minerałów i mikroelementów pochodzących z mieszanki alg pozwalające uzupełnić braki poszczególnych minerałów oraz umożliwiają stworzenie w organizmie środowiska ułatwiającego wchłonięcie brakujących elementów. Podczas zmiany karmy należy dzielić dzienną porcję psa na co najmniej dwie, a lepiej 3 części i dostarczyć mu o ok. 25% większą jej porcję.

Zmiana karmy na karmę Reico u wielu psów spowodowała zmianę zachowania. Pies stał się spokojniejszy, bardziej zrównoważony i przestał nieustannie „polować”.

Żeby ułatwić psu tą zmianę właściciel powinien dostarczyć mu również naturalnych gryzaków. Mogą to być kości, uszy, wysuszona skóra czy ścięgna, surowe lub wędzone. Można też dawać psu kong. Jest to zabawka z miękkiego tworzywa z otworem w środku do wypełnienia miękka wilgotną karmą, z której pies wylizuje pokarm (doskonale do tego nadaje się lekko rozmoczona karma MaxiDog Olimp lub Champion).

Należy jednak unikać „gryzakowych wynalazków” sklejanych z jakiś mniej lub bardziej znanych składników, które można kupić w większości sklepów jako gryzaki dla psów, czy też gryzaków do czyszczenia zębów. Takie rzeczy mogą psu przynieść więcej szkody niż pożytku.

Kiedy chcemy by psy uspokoiły się i zmieniły swoje zachowanie to poza zmianą karmy powinniśmy właśnie zadbać o to by  zajmowały się one gryzakami lub kongiem. Na początku powinno to trwać około godziny dziennie, a potem przynajmniej przez pół godziny jednorazowo lub jeśli będzie to potrzebne kilka razy w ciągu dnia. Lizanie, gryzienie mizianie gryzaków uspokaja psa i powoduje wydzielanie dużych ilości serotoniny w ich organizmie. Psy się uspokajają, relaksują i ułatwia to zmianę ich dotychczasowych przyzwyczajeń.

Nie można także zapominać o regularnych, długich spacerach, które także są w tym okresie niezbędne.

Taki okres zmiany przyzwyczajeń psa powinien trwać około półtora-dwa miesiące. Po tym okresie psy zmieniają już swoje przyzwyczajenia w sposób trwały.  Bywa, że w niektórych wypadkach, przy bardzo pobudzonych psach, potrzebna jest także pomoc psiego behawiorysty.

Już wielu właścicieli psów przekonało się, że można poprzez, w sumie dość prostą operację zmiany karmy, wyleczyć ich pupili z psiego ADHD.

Dodaj komentarz

Udostępnij

error: Zawartość chroniona !!
Scroll to Top