Jak widzi pies?


My ludzie jesteśmy wzrokowcami i zmysł wzroku jest dla nas zmysłem dominującym.

Większość zwierząt postrzega jednak świat w inny sposób niż my.

U psów dominującym zmysłem jest węch i on głownie ustala ich mapę świata.

Ważny jest również słuch, który jest czulszy niż u nas i dzięki ruchomym uszom pozwala na dokładniejszą lokalizację źródła dźwięku.

Zawsze wydawało się, że najmniej istotnym zmysłem u psów jest wzrok. Przekonanie o tym było tak silne, że bardzo długo sądzono, że psy nie widzą kolorów, a tylko odcienie szarości.

Okazuje się, że nie jest to prawdą.

Psy rozróżniają kolory ale ponieważ zamiast trzech rodzajów komórek światłoczułych odpowiedzialnych za rozróżnianie barw tak jak to jest u ludzi, psy mają tylko dwa rodzaje takich komórek, widzą ograniczoną paletę barw.

Podczas badań nad postrzeganiem kolorów na Uniwersytecie Stanowym Santa Barbara w Californii w latach osiemdziesiątych ubiegłego wieku naukowcy udowodnili, że psy rozróżniają kolory. Jednak ich postrzeganie kolorów jest inne niż u ludzi.

Na podstawie badań sporządzili porównanie widzenia barw u psów i ludzi.

Źródło: Ethology Institute

Jak widać na tym obrazku podstawowe kolory w jakich widzą psy, to żółty i niebieski. Od czerwonego, poprzez żółty, do zielonego  psy widzą jako kolor żółty. Kolor niebieskozielony widzą jest dla nich bezbarwny, ewentualnie biały lub w jasnych odcieniach szarości. Mają też trudność z widzeniem koloru czerwonego, który jest przez nie postrzegany jako kolor ciemno szary, lub czarny.

Widma poszczególnych kolorów są wydłużone z czego wynikałoby, że psy nie rozróżniają niektórych odcieni barwnych. Jednak zauważono, że wiele psów jest w stanie rozróżnić poszczególne kolory w wydawałoby się nierozróżnialnym dla nich paśmie.

W trakcie badań przeprowadzonych w 2013 roku w Rosyjskiej Akademii Nauk w Moskwie oraz na Uniwersytecie w Tibilisi stwierdzono, że psy widzą różnice chromatyczne nawet w paśmie podobnego koloru.

Wynika to najprawdopodobniej z bardzo dużej czułości  chromatycznych komórek światłoczułych odpowiedzialnych za widzenie w słabym świetle.

Okazuje się więc, że wzrok psów nie jest tak słabo rozwiniętym narządem jak do niedawna sądzono.

W połączeniu ze zdolnością do błyskawicznego i bardzo skutecznego wykrywania ruchu nawet przy bardzo słabym świetle i dużo szerszym polem widzenia niż u człowieka narząd wzroku u psów jest obecnie postrzegany przez naukowców jako równie ważny dla psów jak narząd słuchu.

Dodaj komentarz

Udostępnij

error: Zawartość chroniona !!
Scroll to Top