My ludzie jesteśmy wzrokowcami i zmysł wzroku jest dla nas zmysłem dominującym.
Większość zwierząt postrzega jednak świat w inny sposób niż my.
U psów dominującym zmysłem jest węch i on głownie ustala ich mapę świata.
Ważny jest również słuch, który jest czulszy niż u nas i dzięki ruchomym uszom pozwala na dokładniejszą lokalizację źródła dźwięku.
Zawsze wydawało się, że najmniej istotnym zmysłem u psów jest wzrok. Przekonanie o tym było tak silne, że bardzo długo sądzono, że psy nie widzą kolorów, a tylko odcienie szarości.
Okazuje się, że nie jest to prawdą.
Psy rozróżniają kolory ale ponieważ zamiast trzech rodzajów komórek światłoczułych odpowiedzialnych za rozróżnianie barw tak jak to jest u ludzi, psy mają tylko dwa rodzaje takich komórek, widzą ograniczoną paletę barw.
Podczas badań nad postrzeganiem kolorów na Uniwersytecie Stanowym Santa Barbara w Californii w latach osiemdziesiątych ubiegłego wieku naukowcy udowodnili, że psy rozróżniają kolory. Jednak ich postrzeganie kolorów jest inne niż u ludzi.
Na podstawie badań sporządzili porównanie widzenia barw u psów i ludzi.

Źródło: Ethology Institute
Jak widać na tym obrazku podstawowe kolory w jakich widzą psy, to żółty i niebieski. Od czerwonego, poprzez żółty, do zielonego psy widzą jako kolor żółty. Kolor niebieskozielony widzą jest dla nich bezbarwny, ewentualnie biały lub w jasnych odcieniach szarości. Mają też trudność z widzeniem koloru czerwonego, który jest przez nie postrzegany jako kolor ciemno szary, lub czarny.
Widma poszczególnych kolorów są wydłużone z czego wynikałoby, że psy nie rozróżniają niektórych odcieni barwnych. Jednak zauważono, że wiele psów jest w stanie rozróżnić poszczególne kolory w wydawałoby się nierozróżnialnym dla nich paśmie.
W trakcie badań przeprowadzonych w 2013 roku w Rosyjskiej Akademii Nauk w Moskwie oraz na Uniwersytecie w Tibilisi stwierdzono, że psy widzą różnice chromatyczne nawet w paśmie podobnego koloru.
Wynika to najprawdopodobniej z bardzo dużej czułości chromatycznych komórek światłoczułych odpowiedzialnych za widzenie w słabym świetle.
Okazuje się więc, że wzrok psów nie jest tak słabo rozwiniętym narządem jak do niedawna sądzono.
W połączeniu ze zdolnością do błyskawicznego i bardzo skutecznego wykrywania ruchu nawet przy bardzo słabym świetle i dużo szerszym polem widzenia niż u człowieka narząd wzroku u psów jest obecnie postrzegany przez naukowców jako równie ważny dla psów jak narząd słuchu.